Ai o intrebare pentru noi?

Intrebarea a fost trimisa cu succes! Va vom raspunde in cel mai scurt timp posibil.

Raspunsurile oferite de noi

  • Intrebare trimisa de Stefan la data 29.10.2014

    Cat timp este valabila o procura?

    Raspunsul nostru:

    Conform Noului Cod Civil, procura este valabila timp de 3 (trei) ani, daca nu se specifica alt termen.

  • Intrebare trimisa de Oana la data 16.10.2014

    DORESC SA DIVORTEZ SI AM UN COPIL MINOR, IN VARSTA DE 10 ANI. POT SA DIVORTEZ LA NOTARIAT DACA EU SI SOTUL MEU SUNTEM DE COMUN ACORD?

    Raspunsul nostru:

    Da, puteti divorta prin notariat, chiar daca aveti copil minor, daca divortul se face prin acord si conveniti asupra urmatoarelor aspecte: • numele de familie pe care să îl poarte fiecare după divorţ; • exercitarea autorităţii părinteşti de către ambii părinţi; • stabilirea locuinţei copiiului minor după divorţ (potrivit art. 400 cod civil, copilul poate locui doar la unul dintre părinţi); • modalitatea de păstrare a legăturilor personale dintre părintele separat şi fiecare dintre copiii minori; • stabilirea contribuţiei părinţilor la cheltuielile de creştere, educare, învăţătură şi pregătire profesională a copiilor. • Temeiul legal este art. 375 alin. 2 din noul Cod civil: "(2) Divorţul prin acordul soţilor poate fi constatat de notarul public şi în cazul în care există copii minori născuţi din căsătorie, din afara căsătoriei sau adoptaţi, dacă soţii convin asupra tuturor aspectelor referitoare la numele de familie pe care să îl poarte după divorţ, exercitarea autorităţii părinteşti de către ambii părinţi, stabilirea locuinţei copiilor după divorţ, modalitatea de păstrare a legăturilor personale dintre părintele separat şi fiecare dintre copii, precum şi stabilirea contribuţiei părinţilor la cheltuielile de creştere, educare, învăţătură şi pregătire profesională a copiilor. Dacă din raportul de anchetă socială rezultă că acordul soţilor privind exercitarea în comun a autorităţii părinteşti sau cel privind stabilirea locuinţei copiilor nu este în interesul copilului, sunt aplicabile prevederile art. 376 alin. (5)."

Ultimele articole adaugate

ACCEPTAREA MOSTENIRII

Nimeni nu poate fi obligat să accepte o moştenire ce i se cuvine. Creditorii succesibilului pot accepta moştenirea, pe cale oblică, în limita îndestulării creanţei lor.  Accepta...

Adaugat la 23.01.2015 mai multe detalii

Transmisiunea Mostenirii

            Persoana chemata la moştenire în baza legii sau a voinţei defunctului poate accepta moştenirea sau poate sa renunţe la ea. Prin notiunea de succesib...

Adaugat la 22.01.2015 mai multe detalii

Locatia noastra pe harta

Contactati-ne chiar acum la 0744 751 752 021 311 11 16 contact@notarene.ro